| Brand | Samsung |
| Model | 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (AR50F19D15H) |
| Model Name | AC AR50F19D15H |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2025 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5000 W |
| Compressor | Variable Speed |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 105 cm x 29.9 cm x 21.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 11.4 kg |
| Outdoor Unit Weight | 26.7 kg |
| Indoor Noise Level | High - 45dB, Low - 24dB |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |