| Brand | Samsung |
| Model | 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR50F12D0XH) |
| Model Name | AC AR50F12D0XH |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2025 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3500 W |
| Compressor | Variable Speed |
| Dehumidification | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 82 cm x 29.9 cm x 21.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 9 kg |
| Outdoor Unit Weight | 21 kg |
| Indoor Noise Level | High - 40dB, Low - 21dB |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |