Samsung 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR50F12D0XH)
  • Samsung
  • Last Updated: 13th May 2026
  • Capacity
    Capacity 1 Ton
  • Star Rating
    Star Rating 3 Star
  • Type
    Type Inverter Split
  • Power Requirement
    Power Requirement AC 230V, 50Hz
  • Dimensions
    Dimensions 82 cm x 29.9 cm x 21.5 cm
Market Status Released
Samsung 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR50F12D0XH) Price in India
Product Name Price in India
Samsung 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, AR50F12D0XH, White) 31,490
Price too high? Subscribe to our price drop alert Get Price Drop Alert
Samsung 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR50F12D0XH) Full Specifications
General
Brand Samsung
Model 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR50F12D0XH)
Model Name AC AR50F12D0XH
Type Inverter Split
Capacity 1 Ton
Star Rating 3 Star
BEE Rating Year 2025
Colours White
Cooling Capacity 3500 W
Dimensions
Indoor W x H x D 82 cm x 29.9 cm x 21.5 cm
Indoor Unit Weight 9 kg
Outdoor Unit Weight 21 kg
Performance features
Indoor Noise Level High - 40dB, Low - 21dB
Power features