Samsung 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (AR50F12D1ZH)
  • Samsung
  • Last Updated: 13th May 2026
Compare Get Price Drop Alert
Key Specs
  • Capacity
    Capacity 1 Ton
  • Star Rating
    Star Rating 5 Star
  • Type
    Type Split
  • Condenser Coil
    Condenser Coil Copper
  • Power Requirement
    Power Requirement AC 230V, 50Hz
  • Dimensions
    Dimensions 82 cm x 29.9 cm x 21.5 cm
Market Status Released
Samsung 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (AR50F12D1ZH) Price in India
Price too high? Subscribe to our price drop alert Get Price Drop Alert
Samsung 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (AR50F12D1ZH) Full Specifications
General
Brand Samsung
Model 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (AR50F12D1ZH)
Model Name AR50F12D1ZH
Type Split
Capacity 1 Ton
Star Rating 5 Star
BEE Rating Year 2025
Colours White
Cooling and Heating No
Cooling Capacity 3500 W
Compressor Variable Speed
Refrigerant R-32
Dehumidification Yes
Condenser Coil Copper
Remote Control Yes
Dimensions
Indoor W x H x D 82 cm x 29.9 cm x 21.5 cm
Indoor Unit Weight 9 kg
Outdoor W x H x D 71 cm x 54 cm x 22 cm
Outdoor Unit Weight 22.4 kg
Performance features
Indoor Temperature Indicator Yes
Cooling Coverage Area 110 sq ft
Turbo Mode Yes
ISEER 5.15 W/W
Power features
Operating Current 3.9 A
Body and design features
Condenser Fin Type Anti-corrosion Fin
Stepped Louvers Yes
Air flow and filter features
Auto Air Swing Yes
Air Flow Direction 4 Way Air Direction