| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung 236 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (RT28C3922CR/HL, Camellia Purple) | ₹ 25,290 |
Samsung 236 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (RT28C3922CR/HL) price in India starts from ₹ 25,290. The lowest price of Samsung 236 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (RT28C3922CR/HL) is ₹ 25,290 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 236 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (RT28C3922CR/HL) |
| Price in India | ₹25,290 |
| Model Name | RT28C3922CR/HL |
| Door Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Digital Inverter Compressor |
| Capacity | 236 L |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 2 Star |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 154.50 x 55.50 x 0.00 |
| Depth | 68.8 cm |
| Weight | 52 kg |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Deodorizer | Yes |
| Flexible Rack | Yes |
| Warranty Summary | 1 year comprehensive warranty on the product, 20 years on compressor by the brand. |
Samsung 236 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (RT28C3922CR/HL)
₹25,290
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM