| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Sony PlayStation 5 Digital Edition (White) | ₹ 43,990 |
Sony PlayStation 5 Digital Edition price in India starts from ₹ 43,990. The lowest price of Sony PlayStation 5 Digital Edition is ₹ 43,990 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Sony |
| Model | PlayStation 5 Digital Edition |
| Price in India | ₹43,990 |
| Release date | 12th November 2020 |
| Console Family | Sony PlayStation 5 |
| Console Type | Home Console |
| Hard Disk | 825GB PCIe Gen 4 NVMe SSD |
| RAM | 16GB GDDR6 |
| Processor | Custom 8-core AMD Zen 2 CPU @ 3.5GHz with SMT (variable frequency) |
| Graphics | Custom AMD RDNA 2 GPU 36 CUs @ 2.23GHz |
Sony PlayStation 5 Digital Edition
₹43,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM