TCL Tab 10s tablet was launched on 12th January 2021. The tablet comes with a 10.10-inch touchscreen display offering a resolution of 1200x1920 pixels. TCL Tab 10s is powered by a 2GHz octa-core MediaTek MT8768 processor. It comes with 3GB of RAM. The TCL Tab 10s runs Android 10 and is powered by a 8000mAh battery.
As far as the cameras are concerned, the TCL Tab 10s on the rear packs 8-megapixel camera. It sports a 5-megapixel camera on the front for selfies.
TCL Tab 10s is based on Android 10 and packs 32GB of inbuilt storage that can be expanded via microSD card (up to 256GB). The TCL Tab 10s measures 241.00 x 158.60 x 8.30mm (height x width x thickness) and weighs 464.00 grams. It was launched in Silver and Super Matte Grey colours.
Connectivity options on the TCL Tab 10s include USB Type-C and Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac.
As of 3rd May 2026, TCL Tab 10s price in India starts at Rs. 10,079.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| TCL Tab 10s Tablet (32GB, 10.1 inches, Wi-Fi, Grey) | ₹ 10,079 |
| TCL Tab 10s Tablet (32GB, 10.1 inches, Wi-Fi + 4G, Grey) | ₹ 17,999 |
TCL Tab 10s price in India starts from ₹ 10,079. The lowest price of TCL Tab 10s is ₹ 10,079 at Flipkart on 3rd May 2026.
| Brand | TCL |
| Model | Tab 10s |
| Price in India | ₹10,079 |
| Release date | 12th January 2021 |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 241.00 x 158.60 x 8.30 |
| Weight (g) | 464.00 |
| Battery capacity (mAh) | 8000 |
| Colours | Silver, Super Matte Grey |
| Screen size (inches) | 10.10 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1200x1920 pixels |
| Processor | 2GHz octa-core |
| Processor make | MediaTek MT8768 |
| RAM | 3GB |
| Internal storage | 32GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Expandable storage up to (GB) | 256 |
| Rear camera | 8-megapixel |
| Front camera | 5-megapixel |
| Operating system | Android 10 |
| USB Type-C | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.00 |
| Headphones | 3.5mm |
TCL Tab 10s
₹10,079
The System Exposed OTT Release Date: When and Where to Watch it Online?
Under the Stars Now Streaming Online: Where to Watch This Beautiful Love Story from Italy
Everybody Loves Sohrab Handa Now Streaming on Zee5: Know Everything About This Whodunnit Mystery Film Online
James Webb Space Telescope Little Red Dots May Reveal Birth of Black Holes