| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Voltas 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, SAC 183VH Vectra Zenith Silver, White) | ₹ 35,990 |
Voltas 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (SAC 183VH Vectra Zenith Silver) price in India starts from ₹ 35,990. The lowest price of Voltas 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (SAC 183VH Vectra Zenith Silver) is ₹ 35,990 at Flipkart on 27th May 2026.
| Brand | Voltas |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (SAC 183VH Vectra Zenith Silver) |
| Price in India | ₹35,990 |
| Model Name | SAC 183VH Vectra Zenith Silver |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2025 |
| Colours | Silver |
| Cooling and Heating | Yes |
| Cooling Capacity | 4900 W |
| Compressor | Variable Speed |
| Refrigerant | R-32 |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 92.5 cm x 32 cm x 24 cm |
| Indoor Unit Weight | 10.5 kg |
| Outdoor W x H x D | 83.5 cm x 55.5 cm x 29.5 cm |
| Outdoor Unit Weight | 27.8 kg |
| Indoor Noise Level | High - 46 dB |
| ISEER | 4 W/W |
| Power Requirement | AC 150 - 270 V |
| Dust Filter | Yes |
| Timer | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Warranty Summary | 5 years warranty from the date of installation, (Inverter or Fixed Speed SACs) of Tonnage up to 2.2 Tr (Offer valid till 31st May 2026). It is applicable only for residential usage and does not apply to commercial or National Accounts customers, 5 Years warranty on PCB, 10 Years on Inverter Compressor |
Voltas 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (SAC 183VH Vectra Zenith Silver)
₹35,990
CD Projekt Red Reveals Songs of the Past, a Brand New Witcher 3 Expansion Coming to PC and Consoles in 2027
Asus ROG Zephyrus Duo (2026) GX651 India Launch Timeline Leaked; Expected Price, Specifications