| Brand | LG |
| Model | 60 Inch LED Ultra HD (4K) TV (60UH6150) |
| Price in India | ₹1,49,999 |
| Model Name | 60UH6150 |
| Display Size | 60 inch |
| Screen Type | LED |
| Color | Black |
| Resolution Standard | 4K |
| Width x Height x Depth (without stand) | 53.1 x 30.8 x 2.3 |
| Weight (without stand) | 23.3Kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 53.1 x 33.1 x 10.4 |
| Weight (with stand) | 23.6Kg |
| No of HDMI Port | 3 |
| No of USB Port | 1 |
| Wi-Fi Type | Wi-Fi Direct |
| Built In Wi-Fi | Yes |
| Ethernet (RJ45) | 1 |
| RF Connectivity Input | 1 |
| Component In (RGB Cable) | 1 |
| Composite In (Audio Video Cable) | 1 |
| Power Consumption | 0.5W |
LG 60 Inch LED Ultra HD (4K) TV (60UH6150)
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM