| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Croma 1.5 Ton 3 Star Inverter Split Smart AC (CRLA018IND255302, White) | ₹ 33,990 |
Croma 1.5 Ton 3 Star Inverter Split Smart AC (CRLA018IND255302) price in India starts from ₹ 33,990. The lowest price of Croma 1.5 Ton 3 Star Inverter Split Smart AC (CRLA018IND255302) is ₹ 33,990 at Croma on 1st April 2026.
| Brand | Croma |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Inverter Split Smart AC (CRLA018IND255302) |
| Price in India | ₹33,990 |
| Release date | 6th April 2022 |
| Model Name | CRLA018IND255302 |
| Type | Inverter |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2022 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5050 W |
| Compressor | Inverter Rotary Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Auto Mode, Fan Mode, Sleep Mode, Dry Mode, Cool Mode |
| Dehumidification | No |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Inverter Technology |
| Indoor W x H x D | 90 cm x 20.6 cm x 29.4 cm |
| Indoor Unit Weight | 11 kg |
| Outdoor W x H x D | 78 cm x 60.3 cm x 29.2 cm |
| Outdoor Unit Weight | 28 kg |
| Indoor Noise Level | High - 53 dB, Low - 38 dB |
| Cooling Coverage Area | 180 sq.ft |
| ISEER | 3.60 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz, Single Phase |
| Power Consumption | 1740 W |
| Operating Current | 7.5 A |
| Evaporator Fin Type | Golden Fin |
| Condenser Fin Type | Golden Fin |
| Air Flow Direction | 4 Way Air Direction |
| Air Circulation | 800 CMH |
| Anti-bacteria Filter | No |
| Dust Filter | Yes |
| Deodorizing Filter | No |
| Battery Type | AA |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Other Convenience Features | Fan Mode, ECO Mode, Auto Mode, Cool Mode, Dry Mode |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty and 10 Years on Compressor |
Croma 1.5 Ton 3 Star Inverter Split Smart AC (CRLA018IND255302)
₹33,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM