| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Croma 1.6 Ton 3 Star Inverter Split AC (CRLAIN0193T0254, White) | ₹ 33,290 |
Croma 1.6 Ton 3 Star Inverter Split AC (CRLAIN0193T0254) price in India starts from ₹ 33,290. The lowest price of Croma 1.6 Ton 3 Star Inverter Split AC (CRLAIN0193T0254) is ₹ 33,290 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Croma |
| Model | 1.6 Ton 3 Star Inverter Split AC (CRLAIN0193T0254) |
| Price in India | ₹33,290 |
| Release date | 24th March 2022 |
| Model Name | CRLAIN0193T0254 |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.6 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2022 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5400 W |
| Compressor | Dual Rotary Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Turbo Mode, Dry Mode, Auto Mode, Sleep Mode, Cool Mode, Energy Saving Mode |
| Dehumidification | No |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Inverter Technology |
| Indoor W x H x D | 78 cm x 28.1 cm x 22.2 cm |
| Indoor Unit Weight | 11 kg |
| Outdoor W x H x D | 78.1 cm x 55.1 cm x 28.1 cm |
| Outdoor Unit Weight | 23 kg |
| Panel Display | Yes |
| Cooling Coverage Area | 150 sq.ft |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.65 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 1680 W |
| Evaporator Fin Type | Blue Fin |
| Condenser Fin Type | Blue Fins |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 2 Way Air Direction |
| Anti-bacteria Filter | No |
| Dust Filter | Yes |
| Night Glow Buttons | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 10 Years on Compressor |
Croma 1.6 Ton 3 Star Inverter Split AC (CRLAIN0193T0254)
₹33,290
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM