| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Godrej 0.8 Ton 3 Star Inverter Split AC (EI 11NINV3R32 WYE, White) | ₹ 26,990 |
Godrej 0.8 Ton 3 Star Inverter Split AC (EI 11NINV3R32 WYE) price in India starts from ₹ 26,990. The lowest price of Godrej 0.8 Ton 3 Star Inverter Split AC (EI 11NINV3R32 WYE) is ₹ 26,990 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Godrej |
| Model | 0.8 Ton 3 Star Inverter Split AC (EI 11NINV3R32 WYE) |
| Price in India | ₹26,990 |
| Model Name | EI 11NINV3R32 WYE |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 0.8 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2024 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 2650 W |
| Compressor | Inverter Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Cool Mode, Auto Mode, Dry Mode, Fan Mode, Turbo Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | I Sense Technology |
| Indoor W x H x D | 78 cm x 27 cm x 21 cm |
| Indoor Unit Weight | 7 kg |
| Outdoor W x H x D | 70.5 cm x 47.1 cm x 29.8 cm |
| Outdoor Unit Weight | 18.2 kg |
| Cooling Coverage Area | 100-130 sq.ft |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 4 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Evaporator Fin Type | Anti-corrosive Cotaing Blue Fins |
| Condenser Fin Type | Anti-corrosive Cotaing Blue Fins |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 4 Way Air Direction |
| Anti-bacteria Filter | No |
| Dust Filter | Yes |
| Deodorizing Filter | No |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor, 5 Years Warranty on PCB |
Godrej 0.8 Ton 3 Star Inverter Split AC (EI 11NINV3R32 WYE)
₹26,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM