| Brand | Godrej |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (GIC 18 SINV 3 DWQR) |
| Price in India | ₹31,999 |
| Model Name | GIC 18 SINV 3 DWQR |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5100 W |
| Compressor | Inverter |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Aluminium |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 99 cm x 22.4 cm x 31.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 12.5 kg |
| Outdoor W x H x D | 78.1 cm x 24.1 cm x 55.7 cm |
| Outdoor Unit Weight | 31.5 kg |
| Other Dimensions | Outdoor Gross Weight: 34.5 kg, Indoor Gross Weight: 14.5 kg |
| Panel Display | Yes |
| ISEER | 3.8 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1585 W |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 7 Years on Compressor |