| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Hitachi 1.5 Ton 3 Star Window AC (Copper Condensor, KAZE PLUS ECO RAW318KXDAI, White) | ₹ 28,500 |
Hitachi 1.5 Ton 3 Star Window AC (KAZE PLUS ECO RAW318KXDAI) price in India starts from ₹ 28,500. The lowest price of Hitachi 1.5 Ton 3 Star Window AC (KAZE PLUS ECO RAW318KXDAI) is ₹ 28,500 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Hitachi |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Window AC (KAZE PLUS ECO RAW318KXDAI) |
| Price in India | ₹28,500 |
| Model Name | KAZE PLUS ECO RAW318KXDAI |
| Type | Window |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 5275 W |
| Compressor | Rotary |
| Dehumidification | No |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 66 cm x 42.8 cm x 68 cm |
| Indoor Unit Weight | 52 kg |
| Panel Display | Yes |
| ISEER | 3.09 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1707 W |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Complete Unit and 5 Years on Compressor |
Hitachi 1.5 Ton 3 Star Window AC (KAZE PLUS ECO RAW318KXDAI)
₹28,500
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM