Hitachi 2 Ton 3 Star Split AC (RIDAA 3100F RMC324EAD) price in India starts from ₹ 51,190. The lowest price of Hitachi 2 Ton 3 Star Split AC (RIDAA 3100F RMC324EAD) is ₹ 51,190 at Amazon on 4th April 2026.
| Brand | Hitachi |
| Model | 2 Ton 3 Star Split AC (RIDAA 3100F RMC324EAD) |
| Price in India | ₹51,190 |
| Model Name | RIDAA 3100F RMC324EAD |
| Type | Split |
| Capacity | 2 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2017 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 7020 W |
| Compressor | Rotary |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 99.7 cm x 29.4 cm x 25.3 cm |
| Indoor Unit Weight | 13 kg |
| Outdoor W x H x D | 79.2 cm x 60 cm x 29.9 cm |
| Outdoor Unit Weight | 48.1 kg |
| Panel Display | Yes |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 2134 W |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | Auto Filter Cleaning Indicator |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 5 Years on Compressor |