| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Honor 7A (3GB RAM, 32GB) - Blue | ₹ 8,899 |
| Honor 7A (3GB RAM, 32GB) - Black | ₹ 8,990 |
| Honor 7A (3GB RAM, 32GB) - Gold | ₹ 10,999 |
Honor 7A (3GB RAM, 32GB) price in India starts from ₹ 8,892. The lowest price of Honor 7A (3GB RAM, 32GB) is ₹ 8,892 at Amazon on 19th May 2026. This Phone is available in 1 other variant like 2GB RAM + 32GB Storage with colour options like Blue, Gold, 0, and Black.
| Brand | Honor |
| Model | 7A |
| Price in India | ₹8,892 |
| Release date | April 2018 |
| Launched in India | Yes |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 152.40 x 73.00 x 7.80 |
| Weight (g) | 150.00 |
| Battery capacity (mAh) | 3000 |
| Removable battery | No |
| Colours | 0, Black, Blue, Gold |
| Screen size (inches) | 5.70 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 720x1440 pixels |
| Aspect ratio | 18:9 |
| Pixels per inch (PPI) | 282 |
| Processor | octa-core (4x1.4GHz + 4x1.1GHz) |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 430 |
| RAM | 3GB |
| Internal storage | 32GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Expandable storage up to (GB) | 256 |
| Rear camera | 13-megapixel (f/2.2) + 2-megapixel |
| Rear autofocus | Phase detection autofocus |
| Rear flash | LED |
| Front camera | 8-megapixel (f/2.0) |
| Front flash | LED |
| Operating system | Android 8.0 |
| Skin | EMUI 8.0 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 4.20 |
| Micro-USB | Yes |
| Headphones | 3.5mm |
| FM | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | Yes |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | Yes |
| Face unlock | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
Honor 7A (3GB RAM, 32GB)
₹8,892
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications