Honor Play 80 Pro has been unveiled in China by the tech firm. The handset is confirmed to go on sale in the country via the Honor China online store in 6GB+256GB, 8GB+256GB, and 12GB+256GB RAM and storage configurations. The new handset ships in Azure Sky, Black Phantom Night, and White Moonlight (translated from Chinese) colour options. The Honor Play 80 Pro is powe...
Honor Play 80 Pro mobile was launched on 1st April 2026. The phone comes with a 120 Hz refresh rate 6.80-inch touchscreen display offering a resolution of 720x1610 pixels (HD+). Honor Play 80 Pro is powered by an octa-core Qualcomm Snapdragon 6s Gen 3 processor. It comes with 6GB of RAM. The Honor Play 80 Pro runs Android 15 and is powered by a 7000mAh non-removable battery. The Honor Play 80 Pro supports proprietary fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Honor Play 80 Pro on the rear packs a 50-megapixel camera with an f/1.8 aperture. The rear camera setup has autofocus. It has a single front camera setup for selfies, featuring a 5-megapixel sensor with an f/2.2 aperture.
The Honor Play 80 Pro runs MagicOS 9 is based on Android 15 and packs 256GB of inbuilt storage. The Honor Play 80 Pro is a dual-SIM (GSM + CDMA and GSM + CDMA) mobile that accepts Nano-SIM and Nano-SIM cards. The Honor Play 80 Pro measures 166.89 x 76.80 x 8.24mm (height x width x thickness) and weighs 207.00 grams. It was launched in Azure Sky, Black Phantom Night, and and White Moonlight colours. It features an IP65 rating for dust and water protection.
Connectivity options on the Honor Play 80 Pro include Wi-Fi, GPS, Bluetooth v5.10, USB Type-C, 4G , and 5G. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, proximity sensor, and fingerprint sensor. The Honor Play 80 Pro supports face unlock.
| Brand | Honor |
| Model | Play 80 Pro |
| Release date | 1st April 2026 |
| Launched in India | No |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 166.89 x 76.80 x 8.24 |
| Weight (g) | 207.00 |
| IP rating | IP65 |
| Battery capacity (mAh) | 7000 |
| Removable battery | No |
| Fast charging | Proprietary |
| Wireless charging | No |
| Colours | Azure Sky, Black Phantom Night, and White Moonlight |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution Standard | HD+ |
| Screen size (inches) | 6.80 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 720x1610 pixels |
| Processor | octa-core |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 6s Gen 3 |
| RAM | 6GB |
| Internal storage | 256GB |
| Expandable storage | No |
| Rear camera | 50-megapixel (f/1.8) |
| No. of Rear Cameras | 1 |
| Rear autofocus | Yes |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 5-megapixel (f/2.2) |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Pop-Up Camera | No |
| Operating system | Android 15 |
| Skin | MagicOS 9 |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.10 |
| USB Type-C | Yes |
| Headphones | Type-C |
| Number of SIMs | 2 |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM + CDMA |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM + CDMA |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Face unlock | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |