HP 15-R074TU is a DOS laptop with a 15.60-inch display that has a resolution of 1366x768 pixels. It is powered by a Core i3 processor and it comes with 4GB of RAM. The HP 15-R074TU packs 1TB of HDD storage.
Graphics are powered by Integrated Intel HD Graphics 4400. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 a/b/g, Bluetooth, Ethernet and it comes with 3 USB ports (2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0), HDMI Port, Multi Card Slot ports.
| Brand | HP |
| Model | 15-R074TU |
| Model Number | 15-R074TU |
| Dimensions (mm) | 377.95 x 259.08 x 25.40 |
| Weight (kg) | 2.23 |
| Colours | Black |
| Operating system | DOS |
| Battery Cell | 4 |
| Size | 15.60-inch |
| Resolution | 1366x768 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Core i3 4th Gen 4005U |
| Base Clock Speed | 1.7 GHz |
| Cache | 3MB |
| RAM | 4GB |
| Graphics Processor | Integrated Intel HD Graphics 4400 |
| Dedicated Graphics | No |
| Hard disk | 1TB |
| SSD | No |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g |
| Bluetooth version | 4 |
| Ethernet | 10/100 Base T |
| Pointer Device | Touchpad |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | 2 Speakers |
| Finger Print Sensor | No |
| Number of USB Ports | 3 |
| USB Ports | 2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0 |
| HDMI Port | Standard |
| Multi Card Slot | 3 in 1 card Reader |
HP 15-R074TU
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM