Lava Shark 2 5G has been launched in India, the Noida-based smartphone maker announced on Tuesday. The new handset will go on sale in the country on June 10. It is offered in two colour options, namely Arya Blue and Sonar Gold, and a single 4GB + 64GB RAM and storage configuration. The Lava Shark 2 5G is a dual SIM smartphone that runs on vanilla Android 16. It is equ...
Lava Shark 2 5G mobile was launched on 26th May 2026. The phone comes with a 120 Hz refresh rate 6.75-inch touchscreen display (HD+). Lava Shark 2 5G is powered by an octa-core Unisoc T8200 processor. It comes with 4GB of RAM. The Lava Shark 2 5G runs Android 16 and is powered by a 6000mAh non-removable battery. The Lava Shark 2 5G supports proprietary fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Lava Shark 2 5G on the rear packs 13-megapixel camera. The rear camera setup has autofocus. It has a single front camera setup for selfies, featuring a 5-megapixel sensor. The front camera also features autofocus.
Lava Shark 2 5G is based on Android 16 and packs 64GB of inbuilt storage. The Lava Shark 2 5G is a dual-SIM (GSM + CDMA and GSM + CDMA) mobile that accepts Nano-SIM and Nano-SIM cards. It was launched in Arya Blue and Sonar Gold colours. It features an IP64 rating for dust and water protection. It bears a polycarbonate body.
Connectivity options on the Lava Shark 2 5G include Wi-Fi, GPS, USB Type-C, 4G , and 5G. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, proximity sensor, and fingerprint sensor. The Lava Shark 2 5G supports face unlock.
As of 26th May 2026, Lava Shark 2 5G price in India starts at Rs. 11,999.
| Brand | Lava |
| Model | Shark 2 5G |
| Price in India | ₹11,999 |
| Release date | 26th May 2026 |
| AI Enabled | Yes |
| Launched in India | Yes |
| Form factor | Touchscreen |
| Body type | Polycarbonate |
| IP rating | IP64 |
| Battery capacity (mAh) | 6000 |
| Removable battery | No |
| Fast charging | Proprietary |
| Wireless charging | No |
| Colours | Arya Blue, Sonar Gold |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution Standard | HD+ |
| Screen size (inches) | 6.75 |
| Touchscreen | Yes |
| Processor | octa-core |
| Processor make | Unisoc T8200 |
| RAM | 4GB |
| Internal storage | 64GB |
| Rear camera | 13-megapixel |
| No. of Rear Cameras | 1 |
| Rear autofocus | Yes |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 5-megapixel |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Pop-Up Camera | No |
| Front autofocus | Yes |
| Front flash | No |
| Operating system | Android 16 |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM + CDMA |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM + CDMA |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Face unlock | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
Lava Shark 2 5G
Oppo Find X10 Tipped to Feature 165Hz Refresh Rate Display, 8,000mAh Battery