Lenovo Legion Y70 (2026) has been launched in China, the tech giant announced on Tuesday. The launch of the new gaming smartphone marks the return of the tech giant to the category after nearly four years. Apart from the new handset, the company also launched its new Lenovo Legion Y900 gaming tablet during its May 2026 event. The new Lenovo Legion Y70 (2026) is powere...
Lenovo Legion Y70 (2026) mobile was launched on 19th May 2026. The phone comes with a 144 Hz refresh rate 6.82-inch touchscreen display offering a resolution of 1080x2048 pixels (FHD+) at a pixel density of 510 pixels per inch (ppi). Lenovo Legion Y70 (2026) is powered by an octa-core Snapdragon 8 Gen 5 processor. It comes with 12GB of RAM. The Lenovo Legion Y70 (2026) runs Android 16 and is powered by a 8000mAh non-removable battery. The Lenovo Legion Y70 (2026) supports 90W Fast Charging fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Lenovo Legion Y70 (2026) on the rear packs a 50-Ultrapixel (f/1.88) + 8-megapixel camera with an f/1.88) + 8-megapixel (f/2.2 aperture. The rear camera setup has autofocus. It has a single front camera setup for selfies, featuring a 32-Ultrapixel sensor with an f/2.2 aperture. The front camera also features autofocus.
Lenovo Legion Y70 (2026) is based on Android 16 and packs 256GB of inbuilt storage. The Lenovo Legion Y70 (2026) is a dual-SIM (GSM + CDMA and GSM + CDMA) mobile that accepts Nano-SIM and Nano-SIM cards. It was launched in Carbon Black and Ice Soul White colour. It features an IP69 rating for dust and water protection. It bears a metal body.
Connectivity options on the Lenovo Legion Y70 (2026) include Wi-Fi, GPS, USB Type-C, 4G , and 5G. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, gyroscope, proximity sensor, and fingerprint sensor. The Lenovo Legion Y70 (2026) supports face unlock.
| Brand | Lenovo |
| Model | Legion Y70 (2026) |
| Release date | 19th May 2026 |
| AI Enabled | Yes |
| Launched in India | No |
| Form factor | Touchscreen |
| Body type | Metal |
| Weight (g) | 224.00 |
| IP rating | IP69 |
| Battery capacity (mAh) | 8000 |
| Removable battery | No |
| Fast charging | 90W Fast Charging |
| Wireless charging | No |
| Colours | Carbon Black and Ice Soul White |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Resolution Standard | FHD+ |
| Screen size (inches) | 6.82 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1080x2048 pixels |
| Pixels per inch (PPI) | 510 |
| Processor | octa-core |
| Processor make | Snapdragon 8 Gen 5 |
| RAM | 12GB |
| Internal storage | 256GB |
| Expandable storage | No |
| Rear camera | 50-Ultrapixel (f/1.88) + 8-megapixel (f/2.2) |
| No. of Rear Cameras | 2 |
| Rear autofocus | Yes |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 32-Ultrapixel (f/2.2) |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Pop-Up Camera | No |
| Front autofocus | Yes |
| Front flash | No |
| Operating system | Android 16 |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM + CDMA |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM + CDMA |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Face unlock | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Lenovo Legion Y70 (2026)
Apple's New Chief Hardware Officer Restructures Leadership to Speed Up Product Development: Report