| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 1.5 Ton 4 Star Inverter Split AC (MS-Q18SNYA1, White) | ₹ 37,780 |
LG 1.5 Ton 4 Star Inverter Split AC (MS-Q18SNYA1) price in India starts from ₹ 37,780. The lowest price of LG 1.5 Ton 4 Star Inverter Split AC (MS-Q18SNYA1) is ₹ 37,780 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 1.5 Ton 4 Star Inverter Split AC (MS-Q18SNYA1) |
| Price in India | ₹37,780 |
| Model Name | MS-Q18SNYA1 |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 800~5800 W |
| Compressor | Dual Rotary |
| Refrigerant | R-32 |
| Indoor W x H x D | 998 x 345 x 210 mm |
| Indoor Unit Weight | 11 kg |
| Outdoor W x H x D | 770 x 545 x 288 mm |
| Outdoor Unit Weight | 28 kg |
| Indoor Noise Level | 31 dB |
| ISEER | 4.2 |
| Power Requirement | 220-240/Single/50 |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 4 Way |
| Air Circulation | 653/1236 CMH |
| Sleep Mode | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
LG 1.5 Ton 4 Star Inverter Split AC (MS-Q18SNYA1)
₹37,780
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM