| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (RS-Q19BNZE, White) | ₹ 45,490 |
LG 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (RS-Q19BNZE) price in India starts from ₹ 45,490. The lowest price of LG 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (RS-Q19BNZE) is ₹ 45,490 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (RS-Q19BNZE) |
| Price in India | ₹45,490 |
| Model Name | RS-Q19BNZE |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2022 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 4600 W |
| Compressor | Dual Inverter Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Sleep Mode, Viraat Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 99.8 cm x 34.5 cm x 21 cm |
| Indoor Unit Weight | 11 kg |
| Outdoor W x H x D | 77 cm x 54.5 cm x 28.8 cm |
| Outdoor Unit Weight | 30 kg |
| Indoor Noise Level | Low - 31 dB |
| ISEER | 5.20 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 685.26 W |
| Operating Current | 5.3 A |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 2 Way Air Direction |
| Air Circulation | 653 CFM |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | Ez Clean Filter, HD Filter with Anti Virus Protection |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Other Convenience Features | Super Convertible 5-in-1 Cooling, ADC Sensor, Comfort Air, Low Gas Detection, Monsoon Comfort, Auto Clean |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product, 5 Years Warranty on PCB and 10 Years Warranty on Compressor with Gas Charging |
LG 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (RS-Q19BNZE)
₹45,490
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM