| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 1.5 Ton 5 Star Window AC (Copper Condensor, LWA5CP5A, White) | ₹ 31,500 |
LG 1.5 Ton 5 Star Window AC (LWA5CP5A) price in India starts from ₹ 31,500. The lowest price of LG 1.5 Ton 5 Star Window AC (LWA5CP5A) is ₹ 31,500 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 1.5 Ton 5 Star Window AC (LWA5CP5A) |
| Price in India | ₹31,500 |
| Model Name | LWA5CP5A |
| Type | Window |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2017 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 4750 W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R-22 |
| Operating Modes | Energy Saver |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 66 cm x 42.8 cm x 77 cm |
| Indoor Unit Weight | 55 kg |
| Panel Display | Yes |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1415 W |
| Operating Current | 6.5 A |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 4 Way Direction |
| Other Air Flow Features | Auto Air Swing Two Way, Speed Setting Cooling / Fan: 3 / 3 |
| Air Circulation | 500 CFM |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | Dual Protection Filter |
| Night Glow Buttons | Yes |
| Other Features | Remote Control Operation / Type: Wireless / LCD Type |
| Auto Restart | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on the Product & 4 Years on the Compressor |
LG 1.5 Ton 5 Star Window AC (LWA5CP5A)
₹31,500
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM