| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, MS-Q12ENXA, White) | ₹ 30,999 |
LG 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (MS-Q12ENXA) price in India starts from ₹ 30,999. The lowest price of LG 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (MS-Q12ENXA) is ₹ 30,999 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (MS-Q12ENXA) |
| Price in India | ₹30,999 |
| Model Name | MS-Q12ENXA |
| Type | Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2021 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3283 W |
| Compressor | Dual Rotary |
| Refrigerant | R-32 |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 837 mm x 308 mm x 189 mm |
| Indoor Unit Weight | 8.4 kg |
| Outdoor W x H x D | 770 mm x 545 mm x 288 mm |
| Outdoor Unit Weight | 24.5 kg |
| ISEER | 3.73 W/W |
| Power Requirement | AC 220 - 240, 50 Hz |
| Power Consumption | 1050.84 W |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product, 5 Years on PCB and 10 Years on Compressor with Gas Charging from LG |
LG 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (MS-Q12ENXA)
₹30,999
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM