| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 2.0 Ton 3 Star Inverter Split AC (PS-H24VNXF, White) | ₹ 64,990 |
LG 2.0 Ton 3 Star Inverter Split AC (PS-H24VNXF) price in India starts from ₹ 64,990. The lowest price of LG 2.0 Ton 3 Star Inverter Split AC (PS-H24VNXF) is ₹ 64,990 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 2.0 Ton 3 Star Inverter Split AC (PS-H24VNXF) |
| Price in India | ₹64,990 |
| Model Name | PS-H24VNXF |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 2.0 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 6300 W |
| Compressor | Inverter Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Cool Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Inverter Technology |
| Indoor W x H x D | 99.8 cm x 34.5 cm x 21 cm |
| Indoor Unit Weight | 11.0 kg |
| Outdoor W x H x D | 87 cm x 65 cm x 33 cm |
| Outdoor Unit Weight | 41 kg |
| Indoor Noise Level | Low - 31 dB |
| Cooling Coverage Area | 151-200 sq.ft |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.96 W/W |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 4 Way Air Direction |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | Anti Allergic Filter, High Density Filter, Anti Virus Filters |
| Night Glow Buttons | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Product, 5 Years on PCB and 10 Years on Compressor with gas charging. |
LG 2.0 Ton 3 Star Inverter Split AC (PS-H24VNXF)
₹64,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM