| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 2 Ton 3 Star Dual Inverter Split AC (Copper Condenser, LS-Q24HNXA1, White) | ₹ 55,990 |
LG 2 Ton 3 Star Dual Inverter Split AC (LS-Q24HNXA1) price in India starts from ₹ 55,990. The lowest price of LG 2 Ton 3 Star Dual Inverter Split AC (LS-Q24HNXA1) is ₹ 55,990 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 2 Ton 3 Star Dual Inverter Split AC (LS-Q24HNXA1) |
| Price in India | ₹55,990 |
| Model Name | LS-Q24HNXA1 |
| Type | Split |
| Capacity | 2 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2020 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 6300 W |
| Compressor | Dual Rotary |
| Refrigerant | R32 |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 99.8 cm x 33 cm x 21 cm |
| Indoor Unit Weight | 11.5 kg |
| Outdoor W x H x D | 87 cm x 65 cm x 33 cm |
| Outdoor Unit Weight | 40 kg |
| Cooling Coverage Area | Upto 150 sq ft sq ft |
| Power Requirement | AC 230 V |
| Power Consumption | 1232.78 W |
| Condenser Fin Type | Ocean Black Fin |
| Stepped Louvers | Yes |
| Auto Air Swing | Yes |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | HD Filter |
| LED Backlit Buttons | No |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Warranty Summary | 10 Years on Compressor with free gas recharge*, 5 Years on PCB* |
LG 2 Ton 3 Star Dual Inverter Split AC (LS-Q24HNXA1)
₹55,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM