| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Lloyd 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, LS18AI, White) | ₹ 36,990 |
Lloyd 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (LS18AI) price in India starts from ₹ 36,990. The lowest price of Lloyd 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (LS18AI) is ₹ 36,990 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Lloyd |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (LS18AI) |
| Price in India | ₹36,990 |
| Model Name | LS18AI |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| BEE Rating Year | 2017 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 5200 W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R-410A |
| Operating Modes | Easy Night Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 95.2 cm x 22.7 cm x 31 cm |
| Indoor Unit Weight | 14 kg |
| Outdoor W x H x D | 80.2 cm x 29.8 cm x 53.5 cm |
| Outdoor Unit Weight | 33 kg |
| Panel Display | Yes |
| ISEER | 2.99 W/W |
| Power Requirement | AC 220 - 240 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1740 W |
| Operating Current | 7.6 A |
| Other Power Features | Input Current Half Load: 2.6 A, Cooling Capacity Half Load: 2600 W, Input Power Half Load: 603 W, EER Half Load: 4.31 |
| Air Circulation | 559.14, 470.86, 382.57 |
| Anti-bacteria Filter | No |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | Anti Dust Filter |
| Auto Restart | Yes |
| Quiet Mode | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Other Convenience Features | On / Off Timer |
| Warranty Summary | 1 Year on Product & 5 Years on Compressor |
Lloyd 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (LS18AI)
₹36,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM