| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Lloyd 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, LS18I36FI, White) | ₹ 33,490 |
Lloyd 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (LS18I36FI) price in India starts from ₹ 33,490. The lowest price of Lloyd 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (LS18I36FI) is ₹ 33,490 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Lloyd |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (LS18I36FI) |
| Price in India | ₹33,490 |
| Model Name | LS18I36FI |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2017 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5150 W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R32 |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Inverter |
| Indoor W x H x D | 97 cm x 22.4 cm x 30 cm |
| Indoor Unit Weight | 13.5 kg |
| Outdoor W x H x D | 89.9 cm x 59.6 cm x 37.8 kg |
| Outdoor Unit Weight | 40 kg |
| Other Dimensions | Outdoor Gross Weight: 43.5 kg, ODU Connecting Pipe Size: 1/2 x 1/4 inch, Tube Outside Diameter: ODU - 7 mm, IDU - 7 mm |
| Panel Display | Yes |
| ISEER | 3.59 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Other Power Features | Input Current: 8 A |
| Other Air Flow Features | Air Flow: 800 CMH |
| Dust Filter | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
Lloyd 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (LS18I36FI)
₹33,490
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM