| Brand | Lloyd |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Split AC (LS19I3FH-O) |
| Price in India | ₹37,990 |
| Model Name | LS19I3FH-O |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2017 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5650 W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R-410A |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Indoor W x H x D | 80.6 cm x 29.2 cm x 18.2 cm |
| Indoor Unit Weight | 14 kg |
| Outdoor W x H x D | 70 cm x 55.2 cm x 25.6 cm |
| Outdoor Unit Weight | 36 kg |
| Panel Display | Hidden LED |
| ISEER | 3.8 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Other Power Features | Input Current Full/Half Load: 8.2/3.1 A, Input Power Half Load/Full Load: 710/1895 W |
| Other Air Flow Features | Air Flow High/Medium/Low: 850 m3/h |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Other Convenience Features | Multi Fold Evaporator |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 5 years on Compressor |