| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Lloyd 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, LS18I53D, White) | ₹ 45,829 |
Lloyd 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (LS18I53D) price in India starts from ₹ 45,829. The lowest price of Lloyd 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (LS18I53D) is ₹ 45,829 at Amazon on 3rd April 2026.
| Brand | Lloyd |
| Model | 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (LS18I53D) |
| Price in India | ₹45,829 |
| Model Name | LS18I53D |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2017 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5150.0 W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R-410A |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Inverter |
| Indoor W x H x D | 97.0 cm x 22.4 cm x 30.0 cm |
| Indoor Unit Weight | 13.5 kg |
| Outdoor W x H x D | 89.9 cm x 59.6 cm x 37.8 kg |
| Outdoor Unit Weight | 40.0 kg |
| Other Dimensions | Outdoor Gross Weight: 43.5 kg |
| Panel Display | Yes |
| ISEER | 3.59 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Other Power Features | Input Current: 8 A |
| Other Air Flow Features | Air Flow: 800 CMH |
| Dust Filter | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Warranty Summary | One year on Product and 5 years on Compressor |
Lloyd 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (LS18I53D)
₹45,829
Oppo F33, Oppo F31 Pro Launch Timeline, Price Range Revealed in New Leak
Capcom Adds Original Versions of Resident Evil 1, 2 and Resident Evil 3 Nemesis to Steam