| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Lloyd 1 Ton 1 Star Split AC (Copper Condensor, LS13A3FF-O, White) | ₹ 29,890 |
Lloyd 1 Ton 1 Star Split AC (LS13A3FF-O) price in India starts from ₹ 29,890. The lowest price of Lloyd 1 Ton 1 Star Split AC (LS13A3FF-O) is ₹ 29,890 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Lloyd |
| Model | 1 Ton 1 Star Split AC (LS13A3FF-O) |
| Price in India | ₹29,890 |
| Model Name | LS13A3FF-O |
| Type | Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 1 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3500 W |
| Refrigerant | R410A |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 83.7 cm x 20.5 cm x 29.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 10 kg |
| Outdoor W x H x D | 72 cm x 54.5 cm x 25.5 cm |
| Outdoor Unit Weight | 28 kg |
| Other Dimensions | Gross Weight: Outdoor Unit - 32 kg, Indoor Unit - 13 kg, Coil Size: ODU - 711 × 508 × 22 mm, IDU - 652 × 290 × 25.4 mm, Tube × Row Pitch × Fin Space: ODU - 25.4 × 22 × 1.3 mm, IDU - 20.5 × 25.4 × 1.3 mm |
| Panel Display | Yes |
| ISEER | 3.15 W/W |
| Power Requirement | AC 230, 50 Hz |
| Other Power Features | Input Current: 4.8 A |
| Air Flow Direction | Smart Four Way Swing |
| Air Circulation | 630 CMH |
| Dust Filter | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Other Convenience Features | Optional Wi-Fi |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 5 Years on Compressor |
Lloyd 1 Ton 1 Star Split AC (LS13A3FF-O)
₹29,890
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM