| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Lloyd 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (Copper Condenser, LS12I32AL, White) | ₹ 29,850 |
Lloyd 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (LS12I32AL) price in India starts from ₹ 29,850. The lowest price of Lloyd 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (LS12I32AL) is ₹ 29,850 at Amazon on 4th April 2026.
| Brand | Lloyd |
| Model | 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (LS12I32AL) |
| Price in India | ₹29,850 |
| Model Name | LS12I32AL |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2019 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 3500W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R410A |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 80cm x 28.5cm x 19cm |
| Indoor Unit Weight | 8.5 kg |
| Outdoor W x H x D | 72cm x 49.5cm x 27cm |
| Outdoor Unit Weight | 21.5 kg |
| ISEER | 3.69 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 1050W |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | Two Way Swing |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 1 year on Product, 5 years on Condenser, 10 years on Compressor |
Lloyd 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (LS12I32AL)
₹29,850
Redmi K Pad 2, New Redmi Laptops Tipped to Launch Alongside Redmi K90 Ultra