| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Lloyd 6.5 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (GLWS655PUKRD, Red) | ₹ 13,490 |
Lloyd 6.5 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (GLWS655PUKRD) price in India starts from ₹ 13,490. The lowest price of Lloyd 6.5 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (GLWS655PUKRD) is ₹ 13,490 at Flipkart on 23rd May 2026.
| Brand | Lloyd |
| Model | 6.5 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (GLWS655PUKRD) |
| Price in India | ₹13,490 |
| Model Name | GLWS655PUKRD |
| Type | Top Load |
| Function Type | Semi Automatic |
| Colours | Red |
| Shade | Red |
| Dimensions (mm) | 87.50 x 75.00 x 0.00 |
| Depth | 45 cm |
| Weight | 18 kg |
| Tub Material | Plastic |
| Washing Capacity | 6.5 kg |
| Washing Method | Pulsator |
| Maximum Spin Speed | 1400 RPM |
| Spin Only | Yes |
| Fuzzy Logic | No |
| Water Level Selector | Yes |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| In built heater | No |
| Digital Display | No |
| Shock Proof | Yes |
| Transparent Window Display | No |
| Warranty Summary | 2 Years Comprehensive Warranty on Product and 5 Years Warranty on Wash Motor |
| Covered in Warranty | As per warranty terms and conditions |
| Not Covered in Warranty | As per warranty terms and conditions |
| Warranty Service Type | Technician Visit |
Lloyd 6.5 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (GLWS655PUKRD)
₹13,490
Meta Launches Forum App as a Reddit-Like Platform for Discussions With AI-Powered Assistant for Admins