| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Luminous Cruze+ 5.2KVA Pure Sine Wave Inverter (White) | ₹ 42,999 |
Luminous Cruze+ 5.2KVA Pure Sine Wave Inverter price in India starts from ₹ 42,999. The lowest price of Luminous Cruze+ 5.2KVA Pure Sine Wave Inverter is ₹ 42,999 at Flipkart on 3rd April 2026.
| Brand | Luminous |
| Model | Cruze+ 5.2KVA Pure Sine Wave Inverter |
| Price in India | ₹42,999 |
| Model Name | Cruze+ 5.2KVA |
| Type | Pure Sine Wave |
| Solar Power Compatible | No |
| Battery Included | No |
| Back Up Time | 10 hrs |
| Load Options | 5200VA |
| Colour | White |
| Efficiency | 98% |
| Output Voltage | 72V |
| Output Frequency | 50Hz |
| Input Voltage | 72 VA |
| Input Frequency | 50Hz |
| Battery Type | Tubular |
| Battery Voltage | 12V |
| Width | 35 cm |
| Height | 45 cm |
| Depth | 35 cm |
| Weight | 23 kg |
| Warranty Summary | 24 Months |
| Covered in Warranty | Incase of any Backup issues, Product is collected from customer end and tested for Backuptime. It is replaced if found faulty. |
| Not Covered in Warranty | Free service/replacement is till 24Months from date of purchase |
| Warranty Service Type | 24 Months |
| Description | Every commercial space has the requirement of a Power Backup that can withstand the unexpected PowerCuts. Luminous Cruze 4Kva with 150Ah RedCharge Battery will outperform your expectation. |
Luminous Cruze+ 5.2KVA Pure Sine Wave Inverter
₹42,999
Oppo K15 Pro Series India Launch Timeline Tipped; Could Arrive With the Same Features as the Chinese Variant