Moto G47 has been launched globally as the company’s latest addition to its mid-range G lineup. The handset is set to go on sale in select global markets via the company’s website in Pantone Fuchsia Red, Pantone Impenetrable, and Pantone Nautical Blue colour options. The new Moto G series smartphone is powered by a 6nm octa core MediaTek Dimensity 6300 chipset, de...
Moto G47 mobile was launched on 29th April 2026. The phone comes with a 120 Hz refresh rate 6.67-inch touchscreen display offering a resolution of 720x1604 pixels (HD+) at a pixel density of 264 pixels per inch (ppi). The display sports Gorilla Glass 7i for protection. Moto G47 is powered by an octa-core MediaTek Dimensity 6300 processor. It comes with 8GB of RAM. The Moto G47 runs Android 16 and is powered by a 5200mAh non-removable battery. The Moto G47 supports 20W Fast Charging fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Moto G47 on the rear packs a 108-Ultrapixel (f/1.7) + 2-megapixel camera with an f/1.7) + 2-megapixel (f/2.4 aperture. The rear camera setup has autofocus. It has a single front camera setup for selfies, featuring an 8-Ultrapixel sensor with an f/2.0 aperture. The front camera also features autofocus.
The Moto G47 runs HelloUI is based on Android 16 and packs 128GB of inbuilt storage that can be expanded via microSD card (up to 1024GB). The Moto G47 is a dual-SIM (GSM + CDMA and GSM + CDMA) mobile that accepts Nano-SIM and Nano-SIM cards. The Moto G47 measures 166.23 x 76.50 x 7.85mm (height x width x thickness) and weighs 191.00 grams. It was launched in Pantone Fuchsia Red, Pantone Impenetrable, and Pantone Nautical Blue colours. It features an IP64 rating for dust and water protection. It bears a plastic body.
Connectivity options on the Moto G47 include Wi-Fi, GPS, Bluetooth v5.40, NFC, USB Type-C, 4G , and 5G. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, gyroscope, proximity sensor, and fingerprint sensor. The Moto G47 supports face unlock.
| Brand | Motorola |
| Model | Moto G47 |
| Release date | 29th April 2026 |
| AI Enabled | Yes |
| Launched in India | No |
| Form factor | Touchscreen |
| Body type | Plastic |
| Dimensions (mm) | 166.23 x 76.50 x 7.85 |
| Weight (g) | 191.00 |
| IP rating | IP64 |
| Battery capacity (mAh) | 5200 |
| Removable battery | No |
| Fast charging | 20W Fast Charging |
| Wireless charging | No |
| Colours | Pantone Fuchsia Red, Pantone Impenetrable, Pantone Nautical Blue |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution Standard | HD+ |
| Screen size (inches) | 6.67 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 720x1604 pixels |
| Protection type | Gorilla Glass 7i |
| Pixels per inch (PPI) | 264 |
| Processor | octa-core |
| Processor make | MediaTek Dimensity 6300 |
| RAM | 8GB |
| Internal storage | 128GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Expandable storage up to (GB) | 1024 |
| Rear camera | 108-Ultrapixel (f/1.7) + 2-megapixel (f/2.4) |
| No. of Rear Cameras | 2 |
| Rear autofocus | Yes |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 8-Ultrapixel (f/2.0) |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Pop-Up Camera | No |
| Front autofocus | Yes |
| Front flash | No |
| Operating system | Android 16 |
| Skin | HelloUI |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.40 |
| NFC | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Headphones | 3.5mm |
| Number of SIMs | 2 |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM + CDMA |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM + CDMA |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Face unlock | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |