OPPO A6s mobile was launched in January 2026. The phone comes with a 120 Hz refresh rate 6.75-inch touchscreen display offering a resolution of 720x1570 pixels (HD+) at a pixel density of 256 pixels per inch (ppi). OPPO A6s is powered by an octa-core Qualcomm Snapdragon 685 processor. It comes with 8GB of RAM. The OPPO A6s runs Android 15 and is powered by a 7,000mAh non-removable battery. The OPPO A6s supports 80W Fast Charging fast charging.
As far as the cameras are concerned, the OPPO A6s on the rear packs a dual camera setup featuring a 50-megapixel (f/1.8) primary camera, and a 2-megapixel (f/2.4) camera. The rear camera setup has autofocus. It has a single front camera setup for selfies, featuring a 16-megapixel sensor with an f/2.4 aperture.
The OPPO A6s runs ColorOS 15 is based on Android 15 and packs 256GB of inbuilt storage that can be expanded via microSD card. The OPPO A6s is a dual-SIM (GSM + CDMA and GSM + CDMA) mobile that accepts Nano-SIM and Nano-SIM cards. The OPPO A6s measures 166.61 x 78.51 x 8.61mm (height x width x thickness) and weighs 215.00 grams. It was launched in Cappuccino Brown and Ice White colour. It features an IP69 rating for dust and water protection.
Connectivity options on the OPPO A6s include Wi-Fi, GPS, Bluetooth v5.00, NFC, USB Type-C, and 4G with active 4G on both SIM cards. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, proximity sensor, and fingerprint sensor. The OPPO A6s supports face unlock.
As of 22nd May 2026, OPPO A6s price in India starts at Rs. 20,999.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| OPPO A6s (4GB RAM, 128GB) - Aurora Gold | ₹ 20,999 |
OPPO A6s price in India starts from ₹ 20,999. The lowest price of OPPO A6s is ₹ 20,999 at Amazon on 22nd May 2026.
| Brand | OPPO |
| Model | A6s |
| Price in India | ₹20,999 |
| Release date | January 2026 |
| AI Enabled | No |
| Launched in India | No |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 166.61 x 78.51 x 8.61 |
| Weight (g) | 215.00 |
| IP rating | IP69 |
| Battery capacity (mAh) | 7,000 |
| Removable battery | No |
| Fast charging | 80W Fast Charging |
| Wireless charging | No |
| Colours | Cappuccino Brown and Ice White |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution Standard | HD+ |
| Screen size (inches) | 6.75 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 720x1570 pixels |
| Pixels per inch (PPI) | 256 |
| Processor | octa-core |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 685 |
| RAM | 8GB |
| Internal storage | 256GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Rear camera | 50-megapixel (f/1.8) + 2-megapixel (f/2.4) |
| No. of Rear Cameras | 2 |
| Rear autofocus | Yes |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 16-megapixel (f/2.4) |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Pop-Up Camera | No |
| Front flash | No |
| Operating system | Android 15 |
| Skin | ColorOS 15 |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.00 |
| NFC | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| Active 4G on both SIM cards | Yes |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM + CDMA |
| 4G/ LTE | Yes |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM + CDMA |
| 4G/ LTE | Yes |
| Face unlock | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
OPPO A6s
₹20,999
Take-Two Confirms GTA 6 Launch Date Again, Says Marketing Campaign Will Begin This Summer