Red Magic 11S Pro series has been launched in China. They feature a 6.85-inch 1.5K BOE X10 OLED display with a 144Hz refresh rate. Both smartphones are powered by the Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition chipset. The Red Magic 11S Pro packs an 8,000mAh battery with support for 80W fast charging. Meanwhile, the Red Magic 11S Pro+ has a 7,500mAh battery with 120W wi...
Red Magic 11S Pro+ mobile was launched on 18th May 2026. The phone comes with a 144 Hz refresh rate 6.85-inch touchscreen display offering a resolution of 1216x2688 pixels (1.5K). Red Magic 11S Pro+ is powered by an octa-core processor. It comes with 12GB of RAM. The Red Magic 11S Pro+ runs Android 16 and is powered by a 7500mAh non-removable battery. The Red Magic 11S Pro+ supports wireless charging, as well as 120W FlashCharge fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Red Magic 11S Pro+ on the rear packs a 50-megapixel primary camera, and a 50-megapixel camera. It has a single front camera setup for selfies, featuring a 16-megapixel sensor.
The Red Magic 11S Pro+ runs Red Magic OS 11.5 is based on Android 16 and packs 256GB of inbuilt storage. The Red Magic 11S Pro+ is a dual-SIM mobile. It was launched in Dark Night and Silver Wing colours.
Connectivity options on the Red Magic 11S Pro+ include Wi-Fi 7, Wi-Fi, GPS, NFC, Infrared, USB OTG, and USB Type-C with active 4G on both SIM cards. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, gyroscope, proximity sensor, and compass/ magnetometer.
| Brand | Nubia |
| Model | Red Magic 11S Pro+ |
| Release date | 18th May 2026 |
| AI Enabled | Yes |
| Launched in India | No |
| Form factor | Touchscreen |
| Battery capacity (mAh) | 7500 |
| Removable battery | No |
| Fast charging | 120W FlashCharge |
| Wireless charging | Yes |
| Wireless Charging Type | 80W |
| Colours | Dark Night, Silver Wing |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Resolution Standard | 1.5K |
| Screen size (inches) | 6.85 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1216x2688 pixels |
| Processor | octa-core |
| RAM | 12GB |
| Internal storage | 256GB |
| Rear camera | 50-megapixel + 50-megapixel |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 16-megapixel |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Operating system | Android 16 |
| Skin | Red Magic OS 11.5 |
| Wi-Fi 7 | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes |
| Infrared | Yes |
| USB OTG | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Headphones | Type-C |
| Number of SIMs | 2 |
| Active 4G on both SIM cards | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |