Redmi A7 Pro has launched in select global markets as a budget smartphone with a 120Hz display, a 6,000mAh battery, and Android 16-based HyperOS 3. It is powered by the Unisoc T7250 chipset and offers up to 128GB storage. The phone features a 13-megapixel dual rear camera and an 8-megapixel front camera. It is priced at EUR 129.99 (roughly Rs. 14,100) for the base var...
Redmi A7 Pro mobile was launched on 1st April 2026. The phone comes with a 120 Hz refresh rate 6.90-inch touchscreen display offering a resolution of 720x1600 pixels (HD+) at a pixel density of 254 pixels per inch (ppi).Redmi A7 Pro comes with 4GB of RAM. The Redmi A7 Pro runs Android 16 and is powered by a 6000mAh battery. The Redmi A7 Pro supports proprietary fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Redmi A7 Pro on the rear packs a 13-megapixel camera with an f/2.2 aperture. It has a single front camera setup for selfies, featuring an 8-megapixel sensor with an f/2.0 aperture.
The Redmi A7 Pro runs HyperOS 3 is based on Android 16 and packs 64GB of inbuilt storage. The Redmi A7 Pro measures 171.56 x 79.47 x 8.15mm (height x width x thickness) and weighs 208.00 grams. It was launched in Black, Mist Blue, Palm Green, and Sunset Orange colours.
Connectivity options on the Redmi A7 Pro include Wi-Fi, GPS, and Bluetooth v5.20 with active 4G on both SIM cards. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, gyroscope, proximity sensor, and fingerprint sensor.
| Brand | Redmi |
| Model | A7 Pro |
| Release date | 1st April 2026 |
| Launched in India | No |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 171.56 x 79.47 x 8.15 |
| Weight (g) | 208.00 |
| Battery capacity (mAh) | 6000 |
| Fast charging | Proprietary |
| Colours | Black, Mist Blue, Palm Green, Sunset Orange |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution Standard | HD+ |
| Screen size (inches) | 6.90 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 720x1600 pixels |
| Pixels per inch (PPI) | 254 |
| Processor make | Unisoc T7250 |
| RAM | 4GB |
| Internal storage | 64GB |
| Rear camera | 13-megapixel (f/2.2) |
| No. of Rear Cameras | 2 |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 8-megapixel (f/2.0) |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Operating system | Android 16 |
| Skin | HyperOS 3 |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.20 |
| Active 4G on both SIM cards | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |