| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, AR18AY3YBWK, White) | ₹ 32,999 |
Samsung 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR18AY3YBWK) price in India starts from ₹ 32,999. The lowest price of Samsung 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR18AY3YBWK) is ₹ 32,999 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR18AY3YBWK) |
| Price in India | ₹32,999 |
| Model Name | AR18AY3YBWK |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2021 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5000 W |
| Compressor | Digital Inverter Compressor |
| Operating Modes | Auto Mode, Fast Cool, Good Sleep, Fan Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 82 cm x 29.9 cm x 21.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 9.3 kg |
| Outdoor W x H x D | 72 cm x 54.8 cm x 26.5 cm |
| Outdoor Unit Weight | 28.5 kg |
| Panel Display | Yes |
| Power Requirement | AC 230 V |
| Power Consumption | 1044.19 W |
| Auto Air Swing | Yes |
| Anti-bacteria Filter | No |
| Dust Filter | Yes |
| Deodorizing Filter | Yes |
| Remote Control Weight | 50 g |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
| Auto Restart | Yes |
| Quiet Mode | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product, 5 Years on Condenser and 10 Years on Compressor |
Samsung 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR18AY3YBWK)
₹32,999
Oppo F33, Oppo F31 Pro Launch Timeline, Price Range Revealed in New Leak
Capcom Adds Original Versions of Resident Evil 1, 2 and Resident Evil 3 Nemesis to Steam