| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (Aluminium Condensor, AR18NV5HLTR, White) | ₹ 54,500 |
Samsung 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (AR18NV5HLTR) price in India starts from ₹ 54,500. The lowest price of Samsung 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (AR18NV5HLTR) is ₹ 54,500 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (AR18NV5HLTR) |
| Price in India | ₹54,500 |
| Model Name | AR18NV5HLTR |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5000 W |
| Compressor | 8-pole |
| Refrigerant | R410A |
| Operating Modes | Auto Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Aluminium |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 1065 mm x 243 mm x 298 mm |
| Indoor Unit Weight | 11.5 kg |
| Outdoor W x H x D | 880 mm x 638 mm x 310 mm |
| Outdoor Unit Weight | 36.7 kg |
| Other Dimensions | Outdoor Gross Weight: 42.6 kg |
| Indoor Noise Level | High - 46 dB, Low - 24 dB |
| Panel Display | Yes |
| ISEER | 3.6 W/W |
| Power Requirement | AC 220 - 240 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1390 W |
| Operating Current | 7 A |
| Other Air Flow Features | Air Direction Control Up/Down: Auto |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | Pre-filter |
| Auto Restart | Yes |
| Quiet Mode | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Warranty Summary | 5 Years on Condenser and 10 Years on Compressor |
Samsung 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (AR18NV5HLTR)
₹54,500
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM