Sony Xperia 8 mobile was launched on 7th October 2019. The phone comes with a 6.00-inch display. Sony Xperia 8 is powered by an octa-core Qualcomm Snapdragon 630 processor. It comes with 4GB of RAM. The Sony Xperia 8 runs Android 9 Pie and is powered by a 2760mAh battery.
As far as the cameras are concerned, the Sony Xperia 8 on the rear packs a 12-megapixel (f/1.8) primary camera, and an 8-megapixel (f/2.4) camera. It sports an 8-megapixel camera on the front for selfies with an f/2.0 aperture.
Sony Xperia 8 is based on Android 9 Pie and packs 64GB of inbuilt storage that can be expanded via microSD card (up to 512GB). The Sony Xperia 8 measures 158.00 x 69.00 x 8.10mm (height x width x thickness) and weighs 170.00 grams. It was launched in Black, White, Orange, and Blue colours.
Connectivity options on the Sony Xperia 8 include Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth v5.00, NFC, and USB Type-C. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, gyroscope, proximity sensor, and fingerprint sensor.
| Brand | Sony |
| Model | Xperia 8 |
| Release date | 7th October 2019 |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 158.00 x 69.00 x 8.10 |
| Weight (g) | 170.00 |
| Battery capacity (mAh) | 2760 |
| Colours | Black, White, Orange, Blue |
| Screen size (inches) | 6.00 |
| Processor | octa-core |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 630 |
| RAM | 4GB |
| Internal storage | 64GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Expandable storage up to (GB) | 512 |
| Rear camera | 12-megapixel (f/1.8) + 8-megapixel (f/2.4) |
| Front camera | 8-megapixel (f/2.0) |
| Operating system | Android 9 Pie |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Yes, v 5.00 |
| NFC | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Headphones | 3.5mm |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Sony Xperia 8
Oppo Reno 16 Bags BIS, TUV SUD and TDRA Certifications That Hint at Imminent Global Debut
Infinity Ward Working on Next Call of Duty, Says It's Making 'Definitive Modern Warfare' Title