Asus PadFone Infinity Lite mobile was launched in February 2014. The phone comes with a 5.00-inch touchscreen display offering a resolution of 1080x1920 pixels at a pixel density of 441 pixels per inch (ppi). Asus PadFone Infinity Lite is powered by a 1.7GHz quad-core Qualcomm Snapdragon 600 processor. It comes with 2GB of RAM. The Asus PadFone Infinity Lite runs Android 4.1 and is powered by a 2400mAh non-removable battery.
As far as the cameras are concerned, the Asus PadFone Infinity Lite on the rear packs 13-megapixel camera. It sports a 2-megapixel camera on the front for selfies.
Asus PadFone Infinity Lite is based on Android 4.1 and packs 32MB of inbuilt storage. The Asus PadFone Infinity Lite is a single SIM (GSM) mobile that accepts a Regular-SIM card. The Asus PadFone Infinity Lite measures 143.50 x 72.80 x 8.90mm (height x width x thickness) and weighs 145.00 grams. It was launched in Black colour.
Connectivity options on the Asus PadFone Infinity Lite include Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, GPS, FM radio, 3G, and 4G. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, and proximity sensor.
| Brand | Asus |
| Model | PadFone Infinity Lite |
| Release date | February 2014 |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 143.50 x 72.80 x 8.90 |
| Weight (g) | 145.00 |
| Battery capacity (mAh) | 2400 |
| Removable battery | No |
| Colours | Black |
| Screen size (inches) | 5.00 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1080x1920 pixels |
| Pixels per inch (PPI) | 441 |
| Processor | 1.7GHz quad-core |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 600 |
| RAM | 2GB |
| Internal storage | 32MB |
| Expandable storage | No |
| Rear camera | 13-megapixel |
| Rear flash | LED |
| Front camera | 2-megapixel |
| Operating system | Android 4.1 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n/ac |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| USB OTG | No |
| Headphones | 3.5mm |
| FM | Yes |
| Number of SIMs | 1 |
| Wi-Fi Direct | No |
| Mobile High-Definition Link (MHL) | No |
| SIM Type | Regular |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | No |
| Compass/ Magnetometer | No |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | No |
| Barometer | No |
| Temperature sensor | No |
Asus PadFone Infinity Lite
Oppo Reno 16 Bags BIS, TUV SUD and TDRA Certifications That Hint at Imminent Global Debut
Infinity Ward Working on Next Call of Duty, Says It's Making 'Definitive Modern Warfare' Title