Honor Play 80 mobile was launched on 3rd April 2026. The phone comes with a 90 Hz refresh rate 6.75-inch display (FHD+).Honor Play 80 comes with 4GB of RAM. The Honor Play 80 runs Android 15 and is powered by a 5300mAh battery. The Honor Play 80 supports 15W Fast Charging fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Honor Play 80 on the rear packs 13-megapixel camera. It has a single front camera setup for selfies, featuring a 5-megapixel sensor.
The Honor Play 80 runs MagicOS 9 is based on Android 15 and packs 128GB of inbuilt storage. The Honor Play 80 measures 167.00 x 77.00 x 7.89mm (height x width x thickness) and weighs 186.00 grams. It was launched in Azure Sky, Lake Blue, and Inky Black Rock colours.
| Brand | Honor |
| Model | Play 80 |
| Release date | 3rd April 2026 |
| Launched in India | No |
| Dimensions (mm) | 167.00 x 77.00 x 7.89 |
| Weight (g) | 186.00 |
| Battery capacity (mAh) | 5300 |
| Fast charging | 15W Fast Charging |
| Colours | Azure Sky, Lake Blue, Inky Black Rock |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Resolution Standard | FHD+ |
| Screen size (inches) | 6.75 |
| Processor make | MediaTek Dimensity 6300 |
| RAM | 4GB |
| Internal storage | 128GB |
| Rear camera | 13-megapixel |
| No. of Rear Cameras | 1 |
| Front camera | 5-megapixel |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Operating system | Android 15 |
| Skin | MagicOS 9 |
Honor Play 80
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications