Samsung Omnia M mobile was launched in July 2012. The phone comes with a 4.00-inch touchscreen display offering a resolution of 480x800 pixels at a pixel density of 233 pixels per inch (ppi). Samsung Omnia M is powered by a 1GHz one-core processor. It comes with 384MB of RAM. The Samsung Omnia M runs Windows Phone 7.5 and is powered by a 1500mAh non-removable battery.
As far as the cameras are concerned, the Samsung Omnia M on the rear packs 5-megapixel camera. It sports an Unspecified camera on the front for selfies.
Samsung Omnia M is based on Windows Phone 7.5 and packs 4GB of inbuilt storage. The Samsung Omnia M is a single SIM (GSM) mobile that accepts a Micro-SIM card. The Samsung Omnia M measures 121.60 x 64.00 x 10.50mm (height x width x thickness) and weighs 120.00 grams.
Connectivity options on the Samsung Omnia M include Wi-Fi, GPS, Bluetooth v2.10, and 3G. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, proximity sensor, and compass/ magnetometer.
As of 19th May 2026, Samsung Omnia M price in India starts at Rs. 3,990.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung Omnia M (384MB RAM, 4GB) - Deep Grey | ₹ 3,990 |
Samsung Omnia M price in India starts from ₹ 3,990. The lowest price of Samsung Omnia M is ₹ 3,990 at Amazon on 19th May 2026.
| Alternate names | GT-S7530 |
| Brand | Samsung |
| Model | Omnia M |
| Price in India | ₹3,990 |
| Release date | July 2012 |
| Form factor | Bar |
| Dimensions (mm) | 121.60 x 64.00 x 10.50 |
| Weight (g) | 120.00 |
| Battery capacity (mAh) | 1500 |
| Removable battery | No |
| Screen size (inches) | 4.00 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 480x800 pixels |
| Pixels per inch (PPI) | 233 |
| Processor | 1GHz one-core |
| RAM | 384MB |
| Internal storage | 4GB |
| Expandable storage | No |
| Rear camera | 5-megapixel |
| Rear flash | LED |
| Front camera | Unspecified |
| Operating system | Windows Phone 7.5 |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 2.10 |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| USB OTG | No |
| Headphones | 3.5mm |
| FM | No |
| Number of SIMs | 1 |
| Wi-Fi Direct | No |
| Mobile High-Definition Link (MHL) | No |
| SIM Type | Micro-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | No |
| Supports 4G in India (Band 40) | No |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | No |
| Barometer | No |
| Temperature sensor | No |
Samsung Omnia M
₹3,990
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications