Tecno Pova 2 mobile was launched on 2nd August 2021. The phone comes with a 6.90-inch touchscreen display offering a resolution of 1080x2460 pixels at a pixel density of 386 pixels per inch (ppi). Tecno Pova 2 is powered by a 2GHz octa-core MediaTek Helio G85 processor. It comes with 4GB, 6GB of RAM. The Tecno Pova 2 runs Android 11 and is powered by a 7000mAh battery. The Tecno Pova 2 supports proprietary fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Tecno Pova 2 on the rear packs a quad camera setup featuring a 48-megapixel primary camera; a 2-megapixel camera; a 2-megapixel camera, and an AI lens camera. The rear camera setup has autofocus. It has a single front camera setup for selfies, featuring an 8-megapixel sensor. The front camera also features autofocus.
The Tecno Pova 2 runs HiOS is based on Android 11 and packs 64GB, 128GB of inbuilt storage. The Tecno Pova 2 is a dual-SIM (GSM and GSM) mobile that accepts Nano-SIM and Nano-SIM cards. The Tecno Pova 2 measures 173.32 x 78.78 x 9.62mm (height x width x thickness) . It was launched in Dazzle Black, Energy Blue, and Polar Silver colours.
Connectivity options on the Tecno Pova 2 include Wi-Fi, GPS, USB OTG, USB Type-C, FM radio, 3G, and 4G (with support for Band 40 used by some LTE networks in India). Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, gyroscope, proximity sensor, and fingerprint sensor. The Tecno Pova 2 supports face unlock.
As of 2nd April 2026, Tecno Pova 2 price in India starts at Rs. 8,290.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Tecno Pova 2 (4GB RAM, 64GB) - Polar Silver | ₹ 8,290 |
| Tecno Pova 2 (6GB RAM, 128GB) - Dazzle Black | ₹ 13,499 |
Tecno Pova 2 price in India starts from ₹ 8,290. The lowest price of Tecno Pova 2 is ₹ 8,290 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Tecno |
| Model | Pova 2 |
| Price in India | ₹8,290 |
| Release date | 2nd August 2021 |
| Launched in India | No |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 173.32 x 78.78 x 9.62 |
| Battery capacity (mAh) | 7000 |
| Fast charging | Proprietary |
| Colours | Dazzle Black, Energy Blue, Polar Silver |
| Screen size (inches) | 6.90 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1080x2460 pixels |
| Pixels per inch (PPI) | 386 |
| Processor | 2GHz octa-core |
| Processor make | MediaTek Helio G85 |
| RAM | 4GB, 6GB |
| Internal storage | 64GB, 128GB |
| Rear camera | 48-megapixel + 2-megapixel + 2-megapixel + AI lens |
| No. of Rear Cameras | 4 |
| Rear autofocus | Yes |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 8-megapixel |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Front autofocus | Yes |
| Front flash | Dual LED |
| Operating system | Android 11 |
| Skin | HiOS |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB OTG | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Headphones | 3.5mm |
| FM | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | Yes |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| Face unlock | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Tecno Pova 2
₹8,290
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM