Vivo V29 mobile was launched on 4th October 2023. The phone comes with a 120 Hz refresh rate 6.78-inch touchscreen display offering a resolution of 2800x1260 pixels (QHD+). Vivo V29 is powered by an octa-core Qualcomm Snapdragon 778G processor. It comes with 8GB, 12GB of RAM. The Vivo V29 runs Android 13 and is powered by a 4600mAh non-removable battery. The Vivo V29 supports proprietary fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Vivo V29 on the rear packs a triple camera setup featuring a 50-megapixel primary camera; an 8-megapixel camera, and a 2-megapixel camera. It has a single front camera setup for selfies, featuring a 50-megapixel sensor.
The Vivo V29 runs Funtouch OS 13 is based on Android 13 and packs 128GB, 256GB of inbuilt storage. The Vivo V29 is a dual-SIM mobile. The Vivo V29 measures 164.18 x 74.37 x 7.46mm (height x width x thickness) and weighs 186.00 grams. It was launched in Himalayan Blue, Majestic Red, and Space Black colours.
Connectivity options on the Vivo V29 include Wi-Fi, GPS, Bluetooth v5.20, NFC, USB OTG, and USB Type-C. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, gyroscope, proximity sensor, and in-display fingerprint sensor.
As of 1st May 2026, Vivo V29 price in India starts at Rs. 23,499.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Vivo V29 (12GB RAM, 256GB) - Majestic Red | ₹ 23,499 |
| Vivo V29 (12GB RAM, 256GB) - Himalayan Blue | ₹ 23,499 |
| Vivo V29 (8GB RAM, 128GB) - Majestic Red | ₹ 24,799 |
| Vivo V29 (8GB RAM, 128GB) - Space Black | ₹ 26,799 |
| Vivo V29 (8GB RAM, 128GB) - Himalayan Blue | ₹ 26,799 |
| Vivo V29 (12GB RAM, 256GB) - Space Black | ₹ 27,499 |
Vivo V29 price in India starts from ₹ 23,499. The lowest price of Vivo V29 is ₹ 23,499 at Croma on 1st May 2026.
| Brand | Vivo |
| Model | V29 |
| Price in India | ₹23,499 |
| Release date | 4th October 2023 |
| Launched in India | Yes |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 164.18 x 74.37 x 7.46 |
| Weight (g) | 186.00 |
| Battery capacity (mAh) | 4600 |
| Removable battery | No |
| Fast charging | Proprietary |
| Colours | Himalayan Blue, Majestic Red, Space Black |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution Standard | QHD+ |
| Screen size (inches) | 6.78 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 2800x1260 pixels |
| Processor | octa-core |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 778G |
| RAM | 8GB, 12GB |
| Internal storage | 128GB, 256GB |
| Rear camera | 50-megapixel + 8-megapixel + 2-megapixel |
| No. of Rear Cameras | 3 |
| Front camera | 50-megapixel |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Operating system | Android 13 |
| Skin | Funtouch OS 13 |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.20 |
| NFC | Yes |
| USB OTG | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| In-Display Fingerprint Sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Vivo V29
₹23,499
Star Wars: Galactic Racer Launches October 6, Pre-Orders Now Live
Samsung Hits Record Revenue in Q1 This Year, Expects Memory Shortage to Last Beyond 2027
Netflix Mobile App Gets New ‘Clips’ Feed to Show Users Vertical Videos Amid a Major Design Overhaul