Vivo Y35 5G mobile was launched on 9th December 2022. The phone comes with a 60 Hz refresh rate 6.51-inch touchscreen display offering a resolution of 720x1600 pixels (FHD+) at a pixel density of 270 pixels per inch (ppi). Vivo Y35 5G is powered by an octa-core MediaTek Dimensity 700 processor. It comes with 4GB of RAM. The Vivo Y35 5G runs Android 13 and is powered by a 5,000mAh non-removable battery.
As far as the cameras are concerned, the Vivo Y35 5G on the rear packs a dual camera setup featuring a 13-megapixel (f/2.2) primary camera, and a 2-megapixel (f/2.4, macro) camera. It has a single front camera setup for selfies, featuring a 5-megapixel sensor with an f/1.8 aperture.
The Vivo Y35 5G runs OriginOS is based on Android 13 and packs 128GB of inbuilt storage that can be expanded via microSD card with a dedicated slot. The Vivo Y35 5G is a dual-SIM (GSM and GSM) mobile that accepts Nano-SIM and Nano-SIM cards. The Vivo Y35 5G measures 164.10 x 75.60 x 8.20mm (height x width x thickness) and weighs 186.00 grams. It was launched in Black, Blue, and Gold colours.
Connectivity options on the Vivo Y35 5G include Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, GPS, Bluetooth v5.20, USB Type-C, 3G, 4G (with support for Band 40 used by some LTE networks in India) , and 5G with active 4G on both SIM cards.
| Brand | Vivo |
| Model | Y35 5G |
| Release date | 9th December 2022 |
| Launched in India | No |
| Dimensions (mm) | 164.10 x 75.60 x 8.20 |
| Weight (g) | 186.00 |
| Battery capacity (mAh) | 5,000 |
| Removable battery | No |
| Wireless charging | No |
| Colours | Black, Blue, Gold |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Resolution Standard | FHD+ |
| Screen size (inches) | 6.51 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 720x1600 pixels |
| Pixels per inch (PPI) | 270 |
| Processor | octa-core |
| Processor make | MediaTek Dimensity 700 |
| RAM | 4GB |
| Internal storage | 128GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Dedicated microSD slot | Yes |
| Rear camera | 13-megapixel (f/2.2) + 2-megapixel (f/2.4) |
| No. of Rear Cameras | 2 |
| Front camera | 5-megapixel (f/1.8) |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Lens Type (Second Rear Camera) | Macro |
| Operating system | Android 13 |
| Skin | OriginOS |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n/ac |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.20 |
| NFC | No |
| USB Type-C | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| Active 4G on both SIM cards | Yes |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | Yes |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | Yes |
Vivo Y35 5G
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM