Voltas 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (125INV VERTIS AI ZEST GOLD) price in India starts from ₹ 32,990. The lowest price of Voltas 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (125INV VERTIS AI ZEST GOLD) is ₹ 32,990 at Flipkart on 21st May 2026.
| Brand | Voltas |
| Model | 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (125INV VERTIS AI ZEST GOLD) |
| Price in India | ₹32,990 |
| Model Name | 125INV VERTIS AI ZEST GOLD |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2027 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3350 W |
| Compressor | Variable Speed |
| Refrigerant | R-32 |
| Operating Modes | Dry Mode, Cool Mode, Fan Mode |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 82.8 cm x 24.7 cm x 21.9 cm |
| Indoor Unit Weight | 8.3 kg |
| Outdoor W x H x D | 69.5 cm x 46 cm x 28.5 cm |
| Outdoor Unit Weight | 20.3 kg |
| ISEER | 4.3 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Evaporator Fin Type | Hydrophilic Gold Fins |
| Other Air Flow Features | 6 Steps Fan Speed |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Other Convenience Features | Memory Feature |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty On Product,10 Years Warranty On Compressor |