| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Voltas Beko 9 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (WTT90ABRT, Maroon & White) | ₹ 12,847 |
Voltas Beko 9 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (WTT90ABRT) price in India starts from ₹ 12,847. The lowest price of Voltas Beko 9 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (WTT90ABRT) is ₹ 12,847 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Voltas Beko |
| Model | 9 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (WTT90ABRT) |
| Price in India | ₹12,847 |
| Model Name | WTT90ABRT |
| Type | Top Load |
| Function Type | Semi Automatic |
| Colours | Maroon & white |
| Shade | Burgundy |
| Dimensions (mm) | 92.00 x 105.00 x 0.00 |
| Depth | 56.5 cm |
| Weight | 31 kg |
| Tub Material | Plastic |
| Technology Used | Double Waterfall Technology |
| Wash Program Types | 4 - Gentle, Normal, Heavy, Strong |
| Washing Capacity | 9 kg |
| Washing Method | Pulsator |
| Maximum Spin Speed | 1350 RPM |
| Dryer Type | Spin Dry |
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Water Level Selector | Yes |
| Water Consumption | 117 L |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| In built heater | No |
| Digital Display | No |
| Warranty Summary | 2 Years Comprehensive Warranty on Product, 5 Years Spin Motor Warranty and 10 Years Motor Warranty |
| Covered in Warranty | All Parts Excluding Outer Cabinet and Plastic Parts from the Date of Purchase will be Covered Under Warranty. This also Covers all Manufacturing Defects. |
| Not Covered in Warranty | Accessory, Glass, Plastic Parts, Customer Mishandling, Water Inlet, Drain Hose, Filter Net |
| Warranty Service Type | Technician Visit |
Voltas Beko 9 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (WTT90ABRT)
₹12,847
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM