Xiaomi MI2S mobile was launched in April 2013. The phone comes with a 4.30-inch touchscreen display offering a resolution of 720x1280 pixels at a pixel density of 342 pixels per inch (ppi). Xiaomi MI2S is powered by a 1.7GHz quad-core Qualcomm Snapdragon 600 (APQ8064T) processor. It comes with 2GB of RAM. The Xiaomi MI2S runs Android 4.1 and is powered by a 2000mAh removable battery.
As far as the cameras are concerned, the Xiaomi MI2S on the rear packs 8-megapixel camera. It sports a 2-megapixel camera on the front for selfies.
Xiaomi MI2S is based on Android 4.1 and packs 16GB of inbuilt storage. The Xiaomi MI2S is a single SIM (GSM) mobile that accepts a Regular-SIM card. The Xiaomi MI2S measures 126.00 x 62.00 x 10.20mm (height x width x thickness) and weighs 145.00 grams.
Connectivity options on the Xiaomi MI2S include Wi-Fi 802.11 b/g, GPS, Bluetooth v4.00, FM radioWi-Fi Direct, Mobile High-Definition Link (MHL), and 3G. Sensors on the phone include accelerometer, gyroscope, proximity sensor, and compass/ magnetometer.
| Brand | Xiaomi |
| Model | MI2S |
| Release date | April 2013 |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 126.00 x 62.00 x 10.20 |
| Weight (g) | 145.00 |
| Battery capacity (mAh) | 2000 |
| Removable battery | Yes |
| Screen size (inches) | 4.30 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 720x1280 pixels |
| Pixels per inch (PPI) | 342 |
| Processor | 1.7GHz quad-core |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 600 (APQ8064T) |
| RAM | 2GB |
| Internal storage | 16GB |
| Expandable storage | No |
| Rear camera | 8-megapixel |
| Rear flash | LED |
| Front camera | 2-megapixel |
| Operating system | Android 4.1 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 4.00 |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| USB OTG | No |
| Headphones | 3.5mm |
| FM | Yes |
| Number of SIMs | 1 |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Mobile High-Definition Link (MHL) | Yes |
| SIM Type | Regular |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | No |
| Supports 4G in India (Band 40) | No |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | No |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | No |
| Temperature sensor | No |
Xiaomi MI2S
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM